https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Drugie oględziny i opinia geologiczna

Giganty ze Stołczna

Drugie oględziny i opinia geologiczna

W dniu 1 kwietnia 2016 roku Przedstawiciele Fundacji wyruszyli do Stołczna aby ponownie dokonać oględzin dwóch „Gigantów”.

Oględziny tym razem nie polegały na zachwycaniu się wielkością i kształtem skał. Na spotkanie w Stołcznie przybył również Pan Leszek Jurys – przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego Oddział Geologii Morza w Gdańsku – który wstępnie określił podstawowe cechy petrograficzne eratyków.

Jak się okazało pierwszy z oglądanych głazów to jednorodny granit o strukturze porfirowatej. Laikowi niewiele to mówi ale słuchając wypowiedzi Pana Leszka można było to bez problemu zrozumieć.

Najciekawsze jest jednak to, że oglądając drugi z głazów Pan Leszek powiedział, że prawdopodobnie wygląda on na „brata bliźniaka” pierwszego oglądanego eratyka, który odłupał się i przetransportowany został przez lodowiec cztery kilometry dalej.

Po oględzinach Tomek i Przemek wraz z przedstawicielem Państwowego Instytutu Geologicznego udali się do Urzędu Gminy Człuchów. Ze względu na nieobecność Wójta, spotkanie odbyło się z Sekretarzem Gminy. Fundacja przedstawiła swoje plany co do działań związanych z wydobyciem głazów i przetransportowania ich do parku wiejskiego w Stołcznie. Sekretarz wyraził słowa poparcia dla tak ambitnego przedsięwzięcia oraz zagwarantował pomoc Gminy w odpowiednim do spełnienia zakresie.

Następnie udano się na ponowne spotkanie z Sołtysem i właścicielem głazów - Panem Stefanem. Pan Leszek Jurys przedstawił swoje wstępne spostrzeżenia dotyczące cech petrograficznych narzutniaków aby uświadomić Pana Stefana jakiego typu skały znajdują się na jego nieruchomościach.

Po krótkiej rozmowie Sołtys zdecydował się przekazać za symboliczną złotówkę dwa głazy na rzecz Fundacji pod warunkiem, że jeden z nich znajdzie się w wiejskim parku i ustanowiony zostanie pomnikiem przyrody. Ustalono też, że ze względu na obecne zasiewy prace związane z wydobyciem gigantów rozpoczną się po okresie żniw.

Do togo czasu Fundacja chce pozyskać sponsorów na to nietypowe i kosztowne przedsięwzięcie. Wszystkich zainteresowanych we współdziałaniu w zakresie wydobycia Gigantów ze Stołczna Fundacja prosi o kontakt.

Na tym jednak nie zakończył się wyjazd Fundacji. Za namową Pana Leszka Jurysa, Tomek z Przemkiem udali się do oddalonej o 70 km od Stołczna miejscowości Tychowo. Tam w samym centrum lokalnego cmentarza znajduję się największy w Polsce głaz narzutowy – Trygław. Dla pasjonatów eratyków było to niesamowite przeżycie. Wystająca ponad powierzchnię 1/3 głazu robi ogromne wrażenie i uświadamia z jak wielką siłą oddziaływał na okoliczny krajobraz lodowiec.


Giganty ze Stołczna
Drugie oględziny i opinia geologiczna | Fundacja Ocalony Świat