https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Gorzuchowo

Gorzuchowo

Fundacja Ocalony Świat

Gorzuchowo | Fundacja Ocalony Świat

Wracając w deszczową pogodę z rodziną znad morza Tomek nieopodal autostrady ujrzał jakieś jasne obiekty. Podejrzewał, że to kamienie. Nie było możliwości zatrzymania się ale Tomek zapamiętał kilometraż trasy aby później mógł łatwo zidentyfikować miejsce na internetowych mapach. Po powrocie do domu znalazł zaobserwowane obiekty. Ze zdjęć satelitarnych trudno było stwierdzić czy są to głazy ale jeżeli obiekty te były widoczne to musiały być duże.

Kilka dni później Tomek udał się na miejsce i faktycznie okazało się, że są to cztery głazy narzutowe o pokaźnych kształtach i ciekawej strukturze. Leżały w stanie nienaruszonym na terenie po byłej żwirowni i przeszkadzały w uprawie. Prezes Fundacji zadzwonił do swojego kolegi Arka, który dokładnie wiedział kto jest właścicielem tego terenu i przekazał namiary. Skontaktowano się więc z firmą GTW Drekar i ustalono szczegóły przekazania głazów.

Dwa tygodnie później Tomek wraz z Łukaszem i Zbyszkiem udali się ładowarką i samochodem w 35-kilometrową podróż do Gorzuchowa. Podczas załadunku eratyków okazało się, że ze względu na rozmiary będą w stanie załadować na samochód wyłącznie dwa. Poprosili więc kolegę Sławka o pomoc, który po chwili był już na miejscu i na jego samochód załadowano trzeci kamień.

Ze względu na późną porę czwarty z głazów przetransportowano ładowarką do innego z kolegów w pobliskiej miejscowości i pozostawiono przez noc. Sławek dopiero wcześnie rano przywiózł do Kowalewa załadowany poprzedniego dnia narzutnik a czwarty z kamieni również później dotarł do parku.

Tym samym cztery okazałe głazy przekazane
przez firmę GTW Drekar zwiększyły imponującą kolekcję Tomka.


Cztery głazy narzutowe o pokaźnych kształtach i ciekawej strukturze. Leżały w stanie nienaruszonym na terenie po byłej żwirowni i przeszkadzały w uprawie.
Gorzuchowo | Fundacja Ocalony Świat