https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Młyn Gapa / Ocalanie pozostałych maszyn

Ocalanie pozostałych maszyn

Fundacja Ocalony Świat

Ocalanie pozostałych maszyn | Fundacja Ocalony Świat

Dla miłośnika głazów narzutowych, architektury kamiennej oraz innych zabytków, nie sposób było pozostawić historyczny młyn w takim stanie i czekać na jego całkowite zniszczenie

Tomek postanowił więc odkupić młyn od Pana Romka na co obecny właściciel się zgodził wiedząc, że ochrona młyna jest bardzo cenną inicjatywą. Po tym jak Tomek wszedł w posiadanie młyna, planów dotyczących jego ochrony było wiele.

Poinformowano również Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomimo tego, że młyn nie jest wpisany do rejestru zabytków Konserwator poparł idee jego ratowania.

Kolejnym krokiem było zabezpieczenie konstrukcji nośnej oraz wydobycie pozostałych maszyn i urządzeń z młyna aby go odciążyć.

Prace odbywały się przez kilka sobót. W jedną z nich swoją wizytę złożyła również przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zainteresowana tematyką historycznych młynów bacznie śledząc realizację przedsięwzięcia .

Brak możliwości użycia dźwigu w celu wydobycia maszyn z drugiego czy też z trzeciego poziomu sprawiła, że konieczne było użycie siły ludzkich rąk oraz wykorzystania posiadanego sprzętu. Wyciąganie gniotowników ważących około jednej tony, wialni, czy też wału napędowego i turbiny wymagało dużego zaangażowania i wysiłku. Nie zabrakło jednak chwili na odpoczynek w otoczeniu wspaniałego krajobrazu a także niespodzianek takich jak znalezienie przez Pana Romka nieopodal młyna piątego kamienia młyńskiego. Każdy z pomocników wiedział jednak, że ta praca ma szczytny cel.

Ocalanie pozostałych maszyn | Fundacja Ocalony Świat

Maszyny i urządzenia zostały wydobyte w sposób bezpieczny i przetransportowane do Kowalewa Pomorskiego gdzie zostały zabezpieczone przed dalszym zniszczeniem.


Dla miłośnika głazów narzutowych, architektury kamiennej oraz innych zabytków, nie sposób było pozostawić historyczny młyn w takim stanie i czekać na jego całkowite zniszczenie.
Młyn Gapa | Nowa Wieś