https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Młyn Gapa / Stara dokumentacja i mapy

Stare dokumenty i mapy

Fundacja Ocalony Świat

Stare dokumenty i mapy | Fundacja Ocalony Świat

Początkowo plany Tomka dotyczące dalszej ochrony młyna przed zniszczeniem związane były z zamiarem jego rozebrania, przeniesienia do tworzonego w Kowalewie Pomorskim Parku Petrograficznego oraz odbudowania z wykorzystaniem ocalałych elementów konstrukcyjnych i maszyn. Pomysł bardzo ciekawy ale też bardzo kosztowny. Poproszono nawet o opinie oraz sporządzenie szczegółowej inwentaryzacji eksperta w dziedzinie ochrony zabytkowych budowli. Okazało się jednak, że 70% drewna konstrukcji jest zainfekowana i nie nadaję się do przeniesienia i odbudowy. Ta informacja sprawiła, że Tomek zaczął zastanawiać się nad swoimi pierwotnymi planami.

Zmienić pomogły mu je ostatecznie stare dokumenty odnalezione pod schodami młyna podczas wydobywania maszyn. Początkowo Tomek nie miał świadomości, że w papierowym worku znajdują się tak cenne informacje. Dopiero po kilku tygodniach przeglądając co znajduję się w znalezionym worku Tomek był zdumiony. Znajdowały się tam m.in. projekt architektoniczny młyna oraz plan wodny z dokładnymi rysunkami i wymiarami całego zalewu, którego w chwili obecnej już nie ma.

Stare dokumenty i mapy | Fundacja Ocalony Świat

Wtedy pojawiły się nowe plany i pomysły. Tomek postanowił, że młyn zostaje w pierwotnym miejscu a jeżeli uda się pozyskać środki zewnętrzne zostanie odbudowany od podstaw ale jako ekspozycja. Młyn ten ma wielopokoleniową historię i wymaga zachowania wśród tak malowniczego krajobrazu. Następnie firma geodezyjna na podstawie starych planów zalewu odtworzyła jego granice. Planowane jest jego pogłębienie i przywrócenie pierwotnego poziomu wody

Wszystko to jednak wymaga dużego nakładu pracy a przede wszystkim środków finansowych pochodzących z różnych źródeł.


Młyn ten ma wielopokoleniową historię i wymaga zachowania wśród tak malowniczego krajobrazu.
Młyn Gapa | Nowa Wieś