https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Młyn Gapa / Wydobycie kamieni młyńskich

Wydobycie kamieni młyńskich

Fundacja Ocalony Świat

Wydobycie kamieni młyńskich | Fundacja Ocalony Świat

Po około dwóch miesiącach, które minęły od ostatniej wizyty w Nowej Wsi, Tomek postanowił ponownie spotkać się z Panem Romkiem aby porozmawiać na temat znajdujących się w jego młynie kamieni. Kolejne spotkanie przebiegło również w miłej atmosferze a Pan Romek pozytywnie odbierał chęć ocalenia elementów młyna przed zniszczeniem i postanowił zgodzić się na przekazanie kamieni młyńskich. Oczywiście pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa przy ich wydobyciu i nie spowodowaniu większych szkód.

Kolejnego dnia po spotkaniu Tomek z Przemkiem wyposażeni w odpowiedni sprzęt zjawili się przy młynie i ustalili plan wydobycia kamieni. Nie było to jednak takie proste.

Cztery kamienie o wadze ok. 400 kg każdy, znajdowały się na drugim poziomie młyna po drugiej stronie od frontu. Dodatkowo podłoga była częściowo zarwana a konstrukcja nośna mocno naruszona. Plan zakładał przeciągnięcie kamieni po deskach za pomocą lin, łańcuchów, pasów i ręcznych wciągarek do miejsca nad głównym wejściem a następnie opuszczenie ich przez otwór w podłodze i wyciągnięcie na zewnątrz młyna. Nie była to dla Tomka i Przemka łatwe zadanie ale po kilku godzinach ciężkiej, wyczerpującej i niebezpiecznej pracy udało wydobyć się dwa z czterech kamieni na zewnątrz.

Wydobycie kolejnych dwóch zaplanowano w kolejny weekend i ta akcja również zakończyła się sukcesem. Cztery kamienie młyńskie przewiezione zostały do Kowalewa Pomorskiego wzbogacając kolekcje Tomka. W niedalekiej przyszłości wyeksponowane zostaną w tworzonym parku petrograficznym.

Praca przy wyciąganiu kamieni z młyna i obcowanie z duchem historii sprawiło, że Tomek jeszcze bardziej zaangażował się w chęć ocalenia młyna przed zniszczeniem.


Wydobycie kamieni młyńskich
Młyn Gapa | Nowa Wieś