https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / O fundacji / O założycielu Fundacji
Dziesięciogroszowa moneta z 1923r.

Fundacja Ocalony Świat
i jej twórca Tomasz Curyło

Moja przygoda z kolekcjonerstwem rozpoczęła się 32 lata temu, kiedy to jako drugoklasista dostałem dziesięciogroszową monetę z 1923 r. Wówczas zainteresowałem się zbieraniem starych przedmiotów. Starocie miały i mają dla mnie wyjątkową wartość – są niemymi świadkami historii i za ich pomocą można poznać życie w dawnych latach.

Z wiekiem uświadamiałem sobie, że jest to pasja nadająca mojemu życiu sens. Nieustannie zdobywałem coraz to ciekawsze obiekty do swoich kolekcji – historyczne zdjęcia, znaczki, stare monety i banknoty, dokumenty i skamieniałości. Wciąż czułem jednak niedosyt – wszystkie moje skarby miały kilkadziesiąt, najwyżej kilkaset lat. Wciąż szukałem sposobu na poznanie najstarszych dziejów Ziemi.

O założycielu | Fundacja Ocalony Świat

Zacząłem interesować się zagadnieniami z dziedziny gelologii i około 2007 r. zacząłem gromadzić duże głazy narzutowe o ciekawej strukturze, kształcie i barwie. Po latach poszukiwań uznałem, że są to najstarsze obiekty mogące świadczyć o historii Ziemi. Jednocześnie rozwijałem kolekcję o obiekty architektury kamiennej. Z biegiem czasu coraz więcej osób zgłaszało się do mnie w celu zapoznania się ze zgromadzoną przeze mnie kolekcją – zrozumiałem, że powinienem podzielić się kolekcją z innymi.

Poczułem potrzebę stworzenia wyjątkowego i niepowtarzalnego miejsca – ośrodka geoturystycznego będącego źródłem wiedzy dla szkół, uczelni i tysięcy pasjonatów. Chcę dzielić się wiedzą i zgromadzonymi eksponatami – znam jej wartość historyczną i naukową, dlatego uważam, że powinna być dostępna dla publiczności.

W przekonaniu o konieczności udostępniania do zwiedzania zgromadzonej kolekcji utwierdzili mnie geolodzy, którzy w lutym 2015 r. badali zebrane obiekty. Wówczas wprost wyrażono uznanie dla pracy włożonej w stworzenie takiej kolekcji, jednocześnie uświadomiono mnie, że w celu udostępnienia tak niepowtarzalnych zbiorów potrzeba będzie zaangażowania wielu różnych osób i instytucji.

Zaangażowałem się więc mocno w poszukiwaniu informacji na temat różnego typu obiektów turystycznych w kraju i za granicą. Nieustannie śledziłem internet. Jeździłem po skansenach i zbierałem materiały. Nawiązywałem kontakty z różnymi ludźmi z branży. Dzięki temu miałem coraz to nowsze pomysły na mój projekt.

Wówczas pojawiła się myśl o powołaniu Fundacji Ocalony Świat.

W jej tworzeniu wspiera mnie grupa przyjaciół, rodzina oraz inni pasjonaci.

W grudniu 2015 r. została powołana Fundacja „Ocalony Świat”

Dlaczego „Ocalony Świat”?

Moja pasja to nie tylko zbieractwo, ale przede wszystkim ocalanie najstarszych zabytków świata i chronienie ich przed zniszczeniem oraz zapomnieniem. Kolekcja stale rośnie i wierzę, że wraz ze wsparciem innych osób powstanie fascynujące miejsce, które uzmysłowi społeczności znaczenie takich elementów przyrody na które dotychczas nie zwracali uwagi.


Zacząłem dostrzegać potrzebę stworzenia wyjątkowego i niepowtarzalnego miejsca – ośrodka geoturystycznego będącego źródłem wiedzy dla szkół, uczelni i tysięcy pasjonatów.
Założyciel Fundacji Ocalony Świat - Tomasz Curyło