https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Ocalony kamień młyński - Lubstowo

Ocalony kamień młyński - Lubstowo

Fundacja Ocalony Świat

Ocalony kamień młyński - Lubstowo | Fundacja Ocalony Świat

Pewien rolnik z miejscowości Lubstowo - powiat malborski dodając ogłoszenie dotyczące sprzedaży kamienia polnego, nie zwrócił uwagi na to, że na zgromadzonej hałdzie znajduję się również jeden kamień młyński. Dla niego był to zwykły, okrągły kawałek betonu. Nie uszło to jednak uwadze prezesowi Fundacji Tomkowi, który od razu wypatrzył jeden z ważniejszych elementów dawnego młyna.

Tomek skontaktował się z właścicielem, który nie miał świadomości o pochodzeniu tego kamienia oraz sposobie jego wykorzystania. Właściciel zmierzył średnicę oraz wykonał kilka zdjęć aby Tomek mógł ocenić stan zużycia kamienia młyńskiego. Okazało się jest on w dużym stopniu skorodowany i brakuję kilku krzemieni o trapezowym kształcie. Jednak jest to kolejny okaz, który warto uchronić przed zniszczeniem.

Po wstępnych uzgodnieniach telefonicznych przedstawiciele Fundacji wybrali się po kamień do Lubstowa. Po dojechaniu na miejscu, właściciel poinformował, że na nieruchomości, która teraz stanowi jego własność dawniej był młyn wiatrowy. Było to jednak tak dawno, że on sam tego nie pamięta a jedynie słyszał z opowieści starszych osób. Prawdopodobnie przedmiotowy kamień młyński jest pozostałością tego młyna.

Następnie go załadowano i ruszył w podróż do Kowalewa Pomorskiego, gdzie zwiększy i tak już okazałą kolekcję. Tradycyjnie w drodze powrotnej Tomek i Przemek musieli odwiedzić jakieś ciekawe miejsce. Tym razem wybór był oczywisty – Zamek Krzyżacki w Malborku i kamienny pomnik symbolizujący ziarno pojednania polsko-niemieckiego .


Kamień młyński | Lubstowo
Lubstowo - Kolejny ocalony kamień młyński