https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Odkopanie Giganta i szczegółowe ustalenia

Giganty ze Stołczna

Odkopanie Giganta i szczegółowe ustalenia

Zakończył się okres żniw więc w dniu 29 sierpnia 2016 roku przedstawiciele Fundacji ponownie wyruszyli do Stołczna.

Tym razem zadaniem było odkopanie jednego z "Gigantów", który do tej pory tylko połowicznie był widoczny. Było to niezbędne do dalszego planowania jego wydobycia i transportu. Wcześniej skontaktowano się z lokalną firmą świadczącą usługi koparko-ładowarką, która po przyjeździe Tomka i Przemka gotowa była do pracy.

Po około dwóch godzinach pracy koparki odkopano cały głaz i ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że jest większy niż zakładano. Była to oczywiście pozytywna informacja.

W trakcie prac zjawili się też przedstawiciele lokalnych firm, którzy wyrazili chęć uczestnictwa i pomocy przy wydobyciu eratyków.

Wraz z operatorem 250- tonowego dźwigu dokonano oględzin lokalizacji Gigantów i ustalono wstępne możliwości wydobycia ich przy użyciu dźwigu. Jest to bardzo trudne pod względem logistycznym zadanie. Fundacja jednak zrobi wszystko aby większy z Gigantów był wizytówką wiejskiego parku w Stołcznie a drugi tworzonego w Kowalewie Pomorskim Parku Petrograficznego.

Dlatego również z Sołtysem wsi Stołczno i operatorem dźwigu ustalono miejsce docelowego rozładunku jednego z Gigantów.

Wszystkie osoby prywatne, firmy, instytucje chcące pomóc w realizacji tak ambitnego i wyjątkowego przedsięwzięcia prosimy o kontakt. Każda pomoc jest dla nas ważna.


Giganty ze Stołczna
Odkopanie Giganta i szczegółowe ustalenia | Fundacja Ocalony Świat