https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Olbrzym z Łukaszewa

Olbrzym z Łukaszewa

Fundacja Ocalony Świat

Olbrzym z Łukaszewa | Fundacja Ocalony Świat

Podczas rodzinnej przejażdżki po okolicznych miejscowościach przy małym lesie Fundator Tomasz Curyło napotkał na grupę pasjonatów przyrody.

Opowiadając im o swej pasji poinformowali go, że wiedzą gdzie zlokalizowany jest duży głaz narzutowy. Za jakiś czas umówili się we wskazane przez nich miejsce – w miejscowości Łukaszewo.

Kiedy Tomek zobaczył głaz stwierdził, że byłby to kolejny wspaniały okaz w jego kolekcji.

Ustalił kto jest właścicielem i doszło do spotkania. Był to bardzo miły pan, który ucieszył się na propozycję zabrania kamienia, gdyż przeszkadzał mu w uprawie pola.

W związku z tym, że pole było obsiane ustalono, że zostanie zabrany po żniwach.

Wszyscy z utęsknieniem czekali na żniwa. I stało się. Właściciel głazu zadzwonił, że można go zabrać. 11 sierpnia 2015 roku wcześnie rano Tomek wraz z kolegami przygotował sprzęt oraz maszyny i wyruszyli w 30 – sto kilometrową trasę po ''Olbrzyma''.

Pomimo tego, że głaz był zlokalizowany w wyschniętym bagnie, sprawnie udało się go przetransportować w bezpieczne do załadunku miejsce.

Głaz o ciekawej strukturze i wadze ok. 14 ton został załadowany i zabezpieczony po czym wyruszył w drogę do Kowalewa.

Po dotarciu na miejsce został rozładowany wśród innych eksponatów. Teraz uratowany czeka na badania laboratoryjne w celu określenia jego składu, budowy mikroskopowej oraz ustalenia jego pochodzenia z konkretnych masywów.


Głaz o ciekawej strukturze i wadze ok. 14 ton został załadowany i zabezpieczony po czym wyruszył w drogę do Kowalewa.
Olbrzym z Łukaszewa | Fundacja Ocalony Świat