https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Pierwsze odwiedziny - SP Kowalewo Pomorskie

Pierwsze odwiedziny - historyczne wydarzenie

Fundacja Ocalony Świat

Pierwsze odwiedziny | Fundacja Ocalony Świat

Dnia 11 maja 2015 roku swoją wizytę w siedzibie Fundacji i tworzonego Parku Petrograficznego złożyła młodzież z klasy V a Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim.

W ramach lekcji przyrody wraz z Panią Elżbietą Kuciak – Olszewską oraz wychowawczynią Panią Danutą Kraśniewską młodzież przebyła pieszo dwa i pół kilometra aby zobaczyć rekordowy zbiór wyjątkowych głazów narzutowych oraz dowiedzieć się więcej na temat pasji założyciela i prezesa Fundacji. Spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda.

Po dotarciu na miejsce młodzież chwilę odpoczęła i ochłodziła się zimnymi napojami. Następnie w plenerowym otoczeniu Tomek opowiedział o swojej pasji do zbieractwa o tym jak dziesięciogroszowa moneta otrzymana w wieku ośmiu lat wpłynęła na jej dalszy rozwój. Wszyscy oprócz okazałych głazów mogli podziwiać inne zbiory Tomka m.in. kolekcje znaczków pocztowych, starych monet, banknotów i kilka innych ciekawych rzeczy.

Młodzież z dużym zainteresowaniem wsłuchiwała się w słowa prezesa Fundacji oraz zadawała liczne pytania. Ciekawą rzeczą dla wszystkich było odnalezienie pośród kilkuset starych monet, najważniejszej dziesięciogroszowej monety z 1923 roku od której wszystko się zaczęło. Okazało się to trudniejsze zadanie niż myślano. Dopiero po kilku podpowiedziach udało się ją odnaleźć.

Następnie Panie nauczycielki przeprowadziły, zajęcia w ramach których młodzież podzielona na grupy musiała wybrać jeden po jednym z głazów i szczegółowo go opisać. Za pomocą lupy uczniowie mogli zapoznać się ze składem mineralnym wybranych skał. Ponadto uczniowie badali twardość skał za pomocą gwoździa oraz reakcję polewając je octem. Swoje spostrzeżenia zapisywali na kartkach, które później odczytywali.

Pierwsze odwiedziny | Fundacja Ocalony Świat

Młodzież miała też okazję zobaczyć jeden z wapieni ze skamieniałymi gąbkami. Jest to najmłodsza ze zgromadzonych skał a jej powstanie szacuje się na około 485 do 420 milionów lat temu. Pani od lekcji przyrody polała wapień octem aby uczniowie mogli zobaczyć jaka zachodzi reakcja węglanu wapnia z kwasem octowym.

Po zajęciach praktycznych uczniowie wybrali głaz, który jako pierwszy posadowiony został na przygotowanym do ekspozycji kamieni młyńskich czternastokącie.

Młodzież wspólnie oczyściła głaz z brudu, następnie oczyściła pierwszy przeznaczony do ekspozycji kamień młyński. Był to historyczny moment przy tworzeniu parku petrograficznego w Kowalewie Pomorskim zarówno dla Fundacji jak i dla młodzieży.

Na koniec dla uczniów czekała zimna niespodzianka. Podziękowano przedstawicielom Fundacji za możliwość odbycia lekcji przyrody w tworzonym parku.


Siedzibę Fundacji odwiedzili uczniowie klasy Va SP w Kowalewie Pomorskim
Wycieczka szkolna klasa Va | SP Kowalewo Pomorskie