https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Przygotowania do wydobycia

Giganty ze Stołczna

Przygotowania do akcji wydobycia

Przygotowania do akcji wydobycia dwóch „Gigantów” ruszyły pełną parą.

We wtorek dnia 20 września 2016 roku Fundacja zamierza przeprowadzić pierwszą próbę wydobycia głazów.

Zadanie będzie przebiegało dwuetapowo. Najpierw Fundacja chce przetransportować Giganty w pobliżu drogi aby nie przeszkadzały już Sołtysowi w dalszej uprawie pola. Jeżeli uda się je dotransportować do drogi kolejnym etapem będzie ich załadunek. Następnie większy z nich przewieziony zostanie do lokalnego parku a mniejszy do tworzonego w Kowalewie Pomorskim Parku Petrograficznego.

Największym problemem było znalezienie odpowiedniego sprzętu. Okazało się, że taki sprzęt ma przyjaciel Fundacji Marcin (nazywany przez przyjaciół Dźimi) , który prowadzi Muzeum Łączności w Redzie. W swojej kolekcji posiada m.in. wojskowy wóz zabezpieczenia technicznego WZT1 mogący wyciągać obiekty o wadze nawet 250 ton a także samochód z lawetą do jego transportu. Zaoferował pomoc przy wydobyciu Gigantów.

Oprócz Dźimiego do akcji włączy się miejscowa straż pożarna oraz lokalna społeczność. Liczymy, że udział w całym przedsięwzięciu wezmą też lokalne szkoły. Będzie to wyjątkowe i widowiskowe wydarzenie ze względu na udział sprzętu wojskowego i budowlanego. Wszystkich chętnych Fundacja zaprasza do udziału w akcji. Oczywiście Fundacja poszukuję osób, instytucji i firm, które zechciałby wesprzeć finansowo to kosztowne przedsięwzięcie.

Przygotowania do wydobycia | Fundacja Ocalony Świat
Przygotowania do wydobycia