https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Tytlewo - kamienie młyńskie spod wychodka

Tytlewo - kamienie młyńskie spod wychodka

Fundacja Ocalony Świat

Kamienie młyńskie z Tytlewa | Fundacja Ocalony Świat

W czerwcu 2015 roku Pan Ryszard, klient żwirowni któremu Prezes Fundacji – Tomek, pochwalił się swoją bogatą kolekcją kamieni młyńskich poinformował, że na swojej nieruchomości ma dwie sztuki. Leżały przy drzewie i nie były mu do niczego potrzebne. Pozwolił więc na ich zabranie.

W trakcie rozmowy ustalono możliwość załadunku.

Następnego dnia po dotarciu na miejsce, Pan Ryszard załadował kamienie młyńskie na pick-up'a.

Następnie z uśmiechem na twarzy powiedział, że ma jeszcze dwa lecz wokoło nie było ich widać.

Kierując się w kierunku szopy wskazał na murowany wychodek i poinformował, że dwa kamienie młyńskie służą od 30 lat jako fundamenty właśnie dla tej budowli.

Żartując Pan Ryszard stwierdził, że może je oddać pod warunkiem samodzielnego wydobycia i odbudowania murowanego „toi-toi'a”.

Nie zastanawiając się długo Tomek postanowił, że wydobędzie kamienie. Zadzwonił do kolegi Zbyszka, który w okolicy świadczył usługi koparko - ładowarką i umówili się na konkretny dzień i godzinę.

Kilka dni później Tomek z Przemkiem przygotowali sprzęt i wyruszyli w drogę do Tytlewa.

Po dotarciu na miejsce uporządkowano teren a po przyjeździe koparko-ładowarki rozpoczęto burzenie wychodka. Po usunięciu gruzu i odkopaniu fundamentu ukazały się zalane betonem kamienie młyńskie. Należało je tylko wydobyć. Okazało się jednak, że to nie takie proste. Kamienie były mocno zespojone z fundamentem szopy.

Po kilku próbach koparka nadal nie dawała rady wyszarpać kamieni. Tomek skuwał beton za pomocą młota udarowego i dopiero wtedy udało się oderwać kamienie młyńskie od fundamentu szopy.

Po wyciągnięciu ich na powierzchnię należało skuć jeszcze dużą ilość betonu aby bez problemu móc je załadować na samochód. Po uporządkowaniu terenu, zmęczeni ale zadowoleni z przeprowadzonej akcji Tomek i Przemek przygotowali kamienie do transportu, podziękowali Panu Ryszardowi za przekazane eksponaty i wyruszyli w drogę powrotną.

W niedługim czasie po ciekawym wydarzeniu, na nowych fundamentach odbudowano wychodek.

źródło:youtube.com/ Tomasz Curyło


Dwa kamienie młyńskie służyły od 30 lat jako fundamenty wychodka.
Tytlewo - kamienie młyńskie spod wychodka | Fundacja Ocalony Świat