https://www.facebook.com/ocalonyswiatENGLISH

Home / Wybrane realizacje / Giganty ze Stołczna
08.05.2017

W dniu 8 maja 2017 roku Fundacja odwiedziła kolejny raz Stołczno i Człuchów. Przeprowadzono rozmowy z Władzami Gminy Człuchów, Sołtysem Wsi Stołczno oraz przedstawicielem spółki Poldanor SA .

Czytaj więcej...

20.09.2016 Giganty wydobyte

Nadszedł ten dzień kiedy to Fundacją stanęła przed najpoważniejszym jak dotychczas zadaniem, którego podjęła się w marcu tego roku. Było to wydobycie dwóch Gigantów ze Stołczna. Przygotowania do podjęcia tej próby trwały pół roku. W tym czasie Giganty zostały odkopane, ocenione przez eksperta z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz ustalono wstępnie miejsce docelowego ich przewiezienia. Udało się jednak przeprowadzić akcję, która zakończyła się sukcesem

Czytaj więcej...

źródło:youtube.com/Radio Weekend FM

09.09.2016 Przygotowania do wydobycia

Przygotowania do akcji wydobycia dwóch „Gigantów” ruszyły pełną. We wtorek dnia 20 września 2016 roku Fundacja zamierza przeprowadzić pierwszą próbę wydobycia głazów. Zadanie będzie przebiegało dwuetapowo. Najpierw Fundacja chce przetransportować Giganty w pobliżu drogi aby nie przeszkadzały już Sołtysowi w dalszej uprawie pola. Jeżeli uda się je dotransportować do drogi kolejnym etapem będzie ich załadunek. Następnie większy z nich przewieziony zostanie do lokalnego parku a mniejszy do tworzonego w Kowalewie Pomorskim Parku Petrograficznego.

Czytaj więcej...

29.08.2016 Odkopanie giganta i szczegółowe ustalenia

Zakończył się okres żniw więc w dniu 29 sierpnia 2016 roku przedstawiciele Fundacji ponownie wyruszyli do Stołczna. Tym razem zadaniem było odkopanie jednego z "Gigantów", który do tej pory tylko połowicznie był widoczny. Było to niezbędne do dalszego planowania jego wydobycia i transportu. Wcześniej skontaktowano się z lokalną firmą świadczącą usługi koparko-ładowarką, która po przyjeździe Tomka i Przemka gotowa była do pracy.

Czytaj więcej...

01.04.2016 Drugie oględziny i opinia geologiczna

W dniu 1 kwietnia 2016 roku Przedstawiciele Fundacji wyruszyli do Stołczna aby ponownie dokonać oględzin dwóch „Gigantów”. Oględziny tym razem nie polegały na zachwycaniu się wielkością i kształtem skał. Na spotkanie w Stołcznie przybył również Pan Leszek Jurys – przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego Oddział Geologii Morza w Gdańsku – który wstępnie określił podstawowe cechy petrograficzne eratyków. Jak się okazało pierwszy z oglądanych głazów to jednorodny granit o strukturze porfirowatej. Laikowi niewiele to mówi ale słuchając wypowiedzi Pana Leszka można było to bez problemu zrozumieć.

Czytaj więcej...

09.02.2016 Pierwsze oględziny i pomiar

Niedawno Członkowie Fundacji znaleźli w sieci ogłoszenie dotyczące sprzedaży głazu narzutowego w okolicach Człuchowa. Ciekawość i chęć zobaczenia tych eratyków nie dawała Tomkowi spokoju więc postanowił wybrać się do miejscowości Stołczno koło Człuchowa. Na miejscu okazało się, że właścicielem głazów jest Sołtys wsi który, wskazał miejsce położenia głazów. Tomek z Przemkiem udali się więc obejrzeć pierwszy z eratyków. Znajdował się on pośrodku pola w odległości około 200 metrów od drogi gruntowej i już z daleka sprawiał wrażenie ogromnego. Kiedy jednak zbliżyli się bliżej głaz okazał się naprawdę imponujący i niepowtarzalny.

Czytaj więcej...


Giganty ze Stołczna | Fundacja Ocalony Świat